yangin-tesisati-projesi-izmir.png

Yangın Tesisatı Uygulamaları

Özellikle işyeri alanları için her zaman bir yangın riski bulunur. Yapılan işe, kullanılan cihazlara, personelin sayı veya dikkatine bağlı olarak bu yangın riskinde değişim olabilir. Bir yangının oluşmasına; çalışanların dikkatsizliği, çalışma yapılan cihazlar, kullanılan elektrik tesisatlarındaki sorunlar, doğalgaz tesisatı, kullanılması gereken bazı gazlar gibi sebep olabilir. Endüstriyel faaliyet gösteren her kurumun bu riskler karşısında iş güvenliği yasaları çerçevesinde yangın tesisatı uygulamaları ile gerekli tedbirleri alması gerekir. İşte bu noktada standart ve yasaları bilen, işinde tecrübeli ve eksiksiz proje çalışmaları yürüten Ocean Makine tam çözüme ulaşmanıza destek verecektir.

İstenmeyen yangın sorunu ile nerede karşılaşacağımız belli olmaz. Bu nedenle yangın tesisatı uygulamaları için konutlarda da yeterli çalışma yapılmalıdır. Yapılacak yangın tesisatı çalışmasında, yangını söndürmek için yanma olayının ısı, oksijen ve yanıcı maddelerden oluşan üç etki ile ortaya çıktığı unutulmadan hareket edilmektedir. Konutlarda veya farklı büyüklüğe sahip endüstriyel tesislerde yangın korunma sistemlerini oluşturmak karmaşık işlem basamakları da gerektirebilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan yangın tesisatı uygulamaları işlemlerinin uzman, iş ve işçi güvenliği açısından gereklilikleri bilen, yangın için zorunluluk olan standartları bilen bir ekip tarafından yürütülmesi son derece faydalı olacaktır. Ocean Mekanik, yangın tesisatı konusunda projeden uygulamaya gerekli çözümleri tüm kurum ve kuruluşlara vermektedir.

Yangın Tesisatı Ekipmanları

Temel prensip olarak yapılacak olan yangın tesisat çalışmasında amaçlanan ilk şey,  yangının çıkmasını önlemek amaçlı tedbirler belirlenir. Bu temel kural etrafında gerekli tedbirleri yapılandırılır ve yangın tesisat projesi hazırlığına başlanır. İstenmeyen yaşandığı an için amaçlanan şey ise, can ve mal kaybını önlemektir. Sonrasında da oluşan yangına en hızlı biçimde müdahale yapılmasıdır. Tüm yangın tesisatı çalışması bu bilinen gerçeklere göre hazırlanmalıdır. Endüstriyel tesislerde yangın tesisatı uygulamalarını bu yapıya uygun biçimde hazırlamak zorunluluktur.

Her yangın için müdahale ekipmanlarının kullanımı farklı olabilir. Bazen su bazen toz ile müdahale gerekebilir. Hatasız hazırlanacak olan Ocean Mekanik yangın tesisatı projesinde; gerekli olacak olan ekipmanların belirlenmesi, uygun yerlere yerleştirilerek kullanılabilir hale getirilmesi gibi detaylar atlanmaz. Kurumun yapısına göre; yangın köpüklü söndürme tesisatı, yangın hidrant sistemi, yangın sprinkler tesisatı, yangın dolabı montajı, spring yangın söndürme sistemleri, yangın alarm tesisatı gibi tüm detayları hesaplanarak kullanılabilir hale getirilecektir. Personelin bu konularda eğitim alması sağlanarak bu ekipmanların uzun ömürlü kullanımı için yangın tesisat uygulaması eksiksiz hale getirilir. Hem can hem de mal kaybının önüne geçilmesine destek verecek ve sorun yaşandığı anda sizi yolda bırakmayacak güvenli bir yangın müdahale yapısının ortaya çıkarılmasını istiyorsanız Ocean Mekanik tarafından size sunulacak olan yangın tesisatı uygulamaları projesini incelemelisiniz. Bu proje ile yönetmelikler çerçevesinde hazır hale getirilen, standartlara uygun malzeme kullanımına önem veren bir güvenlik tedbirini çalışma alanlarınız için oluşturmuş olacaksınız.